• Krzysztof Kaczor

Kredyt hipoteczny w banku Millennium

W ostatnich dniach media obiegła informacja o zbliżającym się powstaniu Millennium Banku Hipotecznego w pierwszym kwartale 2021 r. Tym samym Millennium będzie chciał zwiększyć udział przyznanych kredytów hipotecznych na rynku. W zeszłym roku bank pod tym względem plasował się na czwartym miejscu. Warto dodać, że jego pozycja jest już dość mocna, a liczba aktywów zwiększyła się po niedawnej fuzji z Eurobankiem. W tym miejscu warto zastanowić się dlaczego oferta banku może być korzystna.

Zacznijmy od tego, że warunki są dość jasne i przejrzyste. Sam proces trwa stosunkowo szybko, jeżeli nie natrafimy na przeszkody związane z akceptacją naszego operatu. Bank akceptuje wkład własny już od 10%. Zdolność kredytowa liczona stosunkowo dobrze. Bank akceptuje dochód z umowy o zlecenie, co w obecnych czasach nie jest takie oczywiste. Warto dodać, że dochód należy wykazywać przez minimum 12 miesięcy, ale umowy nie muszą być zawarte z jednym pracodawcą. Podobny okres należy udokumentować przy działalności gospodarczej. Jeżeli jednak działamy w ramach kontynuacji poprzedniej umowy o pracę/zlecenie ten okres może być krótszy. Bank jest zatem dość elastyczny i jeżeli pewne rzeczy można logicznie wytłumaczyć są one rozpatrywane indywidualnie. Należy jednak dodać, że jeżeli działalność gospodarcza jest jedynym źródłem dochodu należy prowadzić ją minimum 24 miesiące. Sporym atutem jest akceptacja dochodu przy zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży oraz urlopu macierzyńskiego.

Okres kredytowania jest również stosunkowo długi – bank jest w stanie zaproponować kredyt do 75 roku życia. Warto jednak dodać, że zdolność kredytowa zostanie przeliczona bardziej skrupulatnie. A jak wyglądają koszty samego kredytu? Już na wstępie dodałem, że oferta jest dość przejrzysta. Zacznijmy od tego, że zawsze bank oferuje prowizję 0% za uzyskanie kredytu i wcześniejszą spłatę. Mamy więc tanie kosztu wejścia i wyjścia, a reguły pomiędzy są równie proste. Bank uzależnia koszty od wkładu własnego i od posiadanych produktów. Tak więc większy wkład własny zmniejszy naszą marżę. Jeżeli chodzi o produkty dodatkowe to występują dwa warianty. Pierwszy dla osób posiadających wyłącznie konto bankowe i korzystających z karty debetowej – w tym wypadku obniżenie marży wyniesie 0,3%. Jeżeli dodatkowo zdeklarujemy się do wykonywanie przelewów wynagrodzenia, lub środków na konto w analogicznej kwocie dostaniemy obniżkę o 0,5% od wartości wyjściowej.  

Obowiązkowe jest ubezpieczenie na życie i nieruchomości. W obu przypadkach można skorzystać z tego dostarczonego przez bank, lub wykupić z zewnątrz rynku. Millennium zapewnia stosunkowo dobre i tanie ubezpieczanie na życie. Warto rozważyć jego wybór, gdyż jest naprawdę mocno konkurencyjne w stosunku do oferowanych przez firmy zewnętrzne. Z kolei ubezpieczając nieruchomość, warto pomyśleć o polisie zewnętrznej. Można znaleźć tańsze rozwiązanie i obejmujące szerszy zakres. Decydując się na zakup z rynku pierwotnego, niemalże na pewno będziemy musieli skorzystać z ubezpieczenia pomostowego. Jest to jeden z minusów, gdyż w Millennium jest ono stosunkowo drogie.

Do zalet należy dodać kredyt na budowę domu. Bank bardzo dobrze przelicza koszty budowy. Dodatkowo za pomocą jednego kredytu można również sfinansować zakup działki i budowę domu bez posiadania pozwolenia na budowę.

Podsumowując kredyt w Millennium może być najlepszą ofertą dla osób, które w szybkim czasie zamierzają spłacić kredyt hipoteczny. Decyduje się na niego np. wielu fliperów z racji brak prowizji, opłaty za wcześniejszą spłatę, czy brak konieczności wymagania dużej ilości produktów dodatkowych. Na pewno można znaleźć banki, które zaproponują niższą marżę jednak warto pamiętać, że nie jest to jedyny czynnik wpływający na cenę. Dodatkowo Millennium wciąż potrafi przyznać kredyt z wkładem własnym na poziomie 10%. Sam proces kredytowy jest dość szybki, za wyjątkiem wyceny nieruchomości. Bank niestety nie oferuje wyceny przez własnych rzeczoznawców, więc musimy przedstawić własny operat. Czasami możemy być poproszeni o korektę.

#millennium #10procentwkładu #kredythipoteczny

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie